Pravilna oralna higijena temelj je zdravih zuba i desni, a njen značaj nadilazi sam osmijeh – ona utječe na opće zdravlje i kvalitetu života. Iako mnogi smatraju da je pranje zuba dovoljno, pravilna higijena podrazumijeva širi spektar navika i tehnika. U nastavku saznajte kako pravilno brinuti o svom oralnom zdravlju.

1. Redovno pranje zuba
Pranje zuba barem dva puta dnevno – ujutro i prije spavanja – osnovni je korak u održavanju oralne higijene. Koristite pastu za zube koja sadrži fluor, jer fluor jača zubnu gleđ i štiti od karijesa. Prilikom pranja zuba:
- Koristite četkicu s mekim ili srednje tvrdim vlaknima.
- Pratite tehniku kružnih pokreta kako biste temeljito očistili sve površine zuba.
- Ne zaboravite čistiti zube duž linije desni.
2. Zamjena četkice za zube
Četkicu za zube trebali biste mijenjati svakih 2-3 mjeseca ili čim primijetite da su vlakna istrošena. Istrošena četkica nije učinkovita i može oštetiti desni. Ukoliko koristiti manualnu četkicu za zube, savjetujemo Vam prelazak na električnu četkicu. Istraživanja su pokazala da se pravilnim četkanjem električnom četkicom uspješnije uklanja veći postotak mekanih zubnih naslaga.
3. Upotreba zubnog konca
Zubni konac je nezamjenjiv u čišćenju prostora između zuba gdje četkica ne može doprijeti. Redovno korištenje zubnog konca sprječava nakupljanje plaka i nastanak karijesa na teško dostupnim mjestima.

4. Upotreba vodica za ispiranje
Korištenje vodice za ispiranje usta dodatno čišćenje uklanja bakterije i održava svjež dah. Odaberite vodicu koja odgovara vašim potrebama, bilo da je riječ o sprječavanju karijesa, jačanju desni ili borbi protiv osjetljivosti zuba. Važno je napomenuti kako treba izbjegavati vodice za usta koja u svom sastavu sadrže alkohol.
5. Pravilna prehrana
Zdrava prehrana igra ključnu ulogu u održavanju oralnog zdravlja. Izbjegavajte prekomjerno konzumiranje šećera i gaziranih pića, jer oni potiču razvoj karijesa. Umjesto toga, birajte hranu bogatu kalcijem, vitaminima i mineralima, poput mliječnih proizvoda, povrća i voća.
6. Posjete stomatologu
Redovne posjete stomatologu svaka 6 mjeseca važne su za prevenciju i rano otkrivanje problema. Profesionalnim čišćenjem zuba uklanjaju se tvrde zubne naslage (”kamenac”) koje se ne mogu ukloniti kućnim metodama.

7. Briga o desni
Zdrave desni temelj su zdravih zuba. Ako primijetite krvarenje desni ili osjetljivost, posavjetujte se sa stomatologom. Uvođenje nježne masaže desni i korištenje interdentalnih četkica može značajno poboljšati zdravlje desni. Također primjena oralnih tuševa uveliko može poboljšati vašu oralnu njegu.


8. Prestanak pušenja
Pušenje ne šteti samo plućima, već i zubima i desnima. Ono uzrokuje promjenu boje zuba, usporava zarastanje rana i povećava rizik od bolesti desni i oralnog karcinoma.
Zaključak
Pravilna oralna higijena zahtijeva svakodnevnu posvećenost, ali rezultati su vrijedni truda. Zdravi zubi i desni ne samo da poboljšavaju izgled i samopouzdanje, već i dugoročno štite vaše opće zdravlje. Usvojite ove navike i osigurajte osmijeh koji će trajati cijeli život!
Ako niste sigurni provodite li svoju oralnu higijenu na ispravan način, rezervirajte svoj termin i vrlo rado ćemo pomoći te s Vama proći kroz sve važne korake oralne higijene, razgovorom i demonstracijom.