Ortodoncija
Vrste ortodontskih aparata:
Zubni implantat je titanski nadomjestak, čija uloga umjetnog korijena zuba u kosti pruža potporu i stabilnost novom keramičkom zubu, mostu ili protezi. Titan je biokompatibilan materijal, što znači da se vrlo dobro povezuje s kosti, te da nema potencijala izazvati nikakvu toksičnu reakciju u tijelu.
-
Fiksni aparatić (bravice):
Metalni, keramički ili plastični bravice pričvršćene na zube s ortodontskom žicom koja ih povezuje i vrši pritisak za pomicanje zuba.
-
Mobilni aparatić:
Prozirne udlage (aligneri), funkcionalni aparati i retencijski aparati koji se mogu uklanjati.
-
Ekspanzijski aparati:
Koriste se za širenje gornje čeljusti kod djece kako bi se osiguralo dovoljno prostora za pravilno postavljanje zuba.
Indikacije za ortodontsku terapiju:
1. NEPRAVILAN ZAGRIZ
2. NEPRAVILNI POLOŽAJ ZUBA
Zbijeni zubi: Zubi koji su preblizu jedni drugima zbog nedostatka prostora.
Razmaci između zuba: Previše prostora između zuba.
Nagnuti ili rotirani zubi: Zubi koji nisu pravilno poravnani.
3. FUNKCIONALNI PROBLEMI
Poteškoće pri žvakanju ili govoru: Nepravilan zagriz može otežati žvakanje hrane i utjecati na izgovor određenih riječi.
Disfunkcija temporomandibularnog zgloba (TMJ): Nepravilni zagriz može uzrokovati ili pogoršati probleme s temporomandibularnim zglobom, što može dovesti do bolova i nelagode u čeljusti.
4. PREVENCIJA DENTALNIH PROBLEMA
Karijes i bolesti desni: Nepravilno poravnati zubi teže je čistiti, što povećava rizik od karijesa i bolesti desni.
Trošenje zuba: Nepravilan zagriz može uzrokovati prekomjerno trošenje određenih zuba.
5. ESTETSKI RAZLOZI
Poboljšanje izgleda osmijeha: Ortodontska terapija može značajno poboljšati estetski izgled osmijeha, što često povećava samopouzdanje pacijenta.
6. DENTALNE TRAUME
Prevencija ozljeda: Izdignuti prednji zubi su skloniji ozljedama. Ortodontska terapija može smanjiti rizik od dentalnih trauma.
7. RAZVOJNE ANOMALIJE
Problemi s rastom i razvojem: Kod djece, ortodontska terapija može ispraviti probleme s rastom čeljusti i smjerom rasta zuba.
Tko su kandidati za ortodontsku terapiju?
DOB
Ortodontska terapija može se provoditi kod pacijenata svih dobnih skupina. Najčešće se započinje u dobi od 7 do 14 godina, ali nema dobne granice te se sve više odraslih odlučuje za terapiju.
OPĆE ZDRAVLJE
Pacijenti moraju biti u dobrom općem i oralnom zdravlju prije početka ortodontske terapije. Problemi kao što su bolesti desni moraju se liječiti, kao i sve ostale aktivne upale.
MOTIVACIJA PACIJENTA
Pacijent mora biti motiviran za suradnju tijekom dugotrajnog procesa ortodontskog tretmana kako bismo postigli željeni rezultat.